A Cambridge City Council website

Cambridge City Council

Council and democracy

Home > Council and Democracy > Agenda and decisions

Agenda and decisions

Venue: Council Chamber, The Guildhall, Market Square, Cambridge, CB2 3QJ [access the building via Peashill entrance]. View directions

Contact: Democratic Services  Committee Manager

Media

Items
No. Item

1.

Apologies

2.

Declarations of Interest

3.

Minutes pdf icon PDF 238 KB

4.

Public Questions pdf icon PDF 104 KB

5.

Governance Review Proposals pdf icon PDF 577 KB

Report to follow

Decision:

Resolved (4 votes for, 2 votes against, 0 abstentions) to recommend to Council:

 

a.    That the Council design and implement a revised ‘Leader and Cabinet’ model of decision making and authorises the Chief Executive to enable changes to be implemented from the Annual Council Meeting in May 2025

b.    To establish a member-officer design group with external technical support to develop a revised 'Leader and Cabinet' model with final proposals including an updated constitution being presented to the Civic Affairs Committee and then to full Council for adoption.

 

6.

Honorary Freedom of the City pdf icon PDF 235 KB

Report to follow

Decision:

Resolved (Unanimous) to recommend to Council:

 

a.    To confer the Honorary Freedom of the City of Cambridge upon HMS Protector. (Nb. Granting the Freedom of the City will require at least two thirds of the Councillors present to agree to the recommendation).

 

7.

Committee Appointments and Constitutional Changes for Annual Council pdf icon PDF 252 KB

Additional documents:

Decision:

Resolved: (unanimously) to recommend to Council:

 

i.               Appointments to city council committees and joint partner bodies below:

 

Environment and Communities Scrutiny Committee 8 (5 Labour + 2 Lib Dem + 1 Green)

 

Pounds, Nestor, Swift, Divkovic, TBC

 

Payne, Hauk

 

Glasberg

 

Alternates – Griffin, Sheil, Martinelli, Flaubert, Tong

 

Planning and Transport Scrutiny Committee 8 (5 Labour + 2 Lib Dem + 1 Green)

 

Nestor, Baigent, Swift, Griffin, Divkovic

 

Porrer, Bick

 

Clough

 

Alternates – Pounds, Todd-Jones, Lee, Lokhmotova, Bennett

 

Housing Scrutiny Committee 9 (6 Labour + 2 Lib Dem + 1 Green)

 

Griffin, Robertson, Gawthrope Wood, Baigent, Swift, Thittala

 

Martinelli, Lee

 

Tong

 

Alternates: Nestor, Pounds, Young, Porrer, Bennett

 

Strategy and Resources Scrutiny Committee 8 (5 Labour + 2 Lib Dem + 1 Green)

 

Robertson, Gawthrope Wood, Sheil, Baigent, Todd-Jones

 

Bick, Young

 

Bennett

 

Alternates – Lab TBC, Lab TBC, Porrer, Martinelli, Clough

 

Civic Affairs Committee 6 (4 Labour + 1 Lib Dem +1 Green)

 

McPherson, Gawthrope Wood, Sheil, Robertson

 

Young

 

Bennett

 

Alternate – Holloway, Bick, Clough

 

Employment (Senior Officer) Committee 6 (4 Labour + 1 Lib Dem + 1 Green)

 

Davey, Carling, Gilderdale, Moore

 

Bick

 

Bennett

 

Alternates: Labour TBC, Porrer, Clough

 

Licensing Committee 10 (6 Labour + 3 Lib Dem + 1 Green)

 

McPherson, Bird, Moore, Griffin, Pounds, Wade

 

Blackburn-Horgan, Young, Lib Dem TBC

 

Clough

 

Alternates – Davey, Lib Dem TBC, Bennett

 

Planning Committee 9 (6 Labour + 2 Lib Dem + 1 Green)

 

Smart, Baigent, Thornburrow, Gilderdale, Carling, Dryden

 

Porrer, Lokhmotova

 

Bennett

 

Alternates – Nestor, Todd-Jones, Flaubert, Young, Howard

 

Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority - 1 seat

 

A.Smith

 

Alternate - Davey

 

Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority Overview and Scrutiny Committee 2 Labour

 

Lab TBC, Lab TBC

 

Alternate – Lab TBC

 

Cambridgeshire and Peterborough Audit and Governance Committee 1 Labour + one alternate

 

S.Smith

 

Alternate – Lab TBC

 

Greater Cambridge Partnership Joint Assembly 3 (2 Labour + 1 Lib Dem)

 

S.Smith, Thornburrow, Bick

 

Joint Development Control Committee - Cambridge Fringes 6 (4 Labour+ 2 Lib Dem)

 

S.Smith, Baigent, Smart, Thornburrow

 

Porrer, Flaubert,

 

Alternates – Gilderdale, Nestor, Young, Lokhmotova

 

Cambridge Joint Area Committee 6 (4 Labour + 1 Lib Dem + 1 Green)

 

Thornburrow, Robertson, Baigent, Moore

 

Young

 

Bennett

 

Alternates – Carling, Lab TBC, Martinelli, Tong

 

ii.             Nominations for Chairs and Vice-Chairs 2024/25

 

Environment and Communities Services

Chair - Pounds

Vice-Chair – Nestor

 

Planning and Transport

Chair – Nestor

Vice-Chair – Baigent

 

Housing

Chair – Griffin

Vice-Chair (nb. Tenant/Leaseholder is Chair of Part 1 of the meeting) - Robertson

 

Strategy and Resources

Chair – Robertson

Vice-Chair – Gawthrope Wood

 

Civic Affairs

Chair - McPherson

Vice-Chair – Gawthrope Wood

 

Licensing

Chair - McPherson

Vice-Chair - Bird

 

Planning

Chair - Smart

Vice-Chair (Labour) – Baigent

Vice-Chair (Lib Dem) - Porrer

 

JDCC

Chair – S.Smith